I Konferencja Świadomej Edukacji

Minioną sobotę 19 marca spędziłyśmy w Poznaniu. Fundacja Świadomej Edukacji zorganizowała w Collegium Da Vinci przy ulicy Kutrzeby swoją pierwszą Konferencję, na którą zaprosiła znakomitych prelegentów. Organizatorom zależało na przedstawieniu różnych możliwości alternatywnej edukacji, od szkoły demokratycznej, poprzez szkoły kładące nacisk na indywidualność, do nauczania domowego.

Mogłyśmy posłuchać wykładu dr Marty Majorczyk, przekonującej o konieczności dokonania zmian w obecnym systemie edukacji, a także sprawdzić, co o wychowaniu dzieci twierdzi Tamara Kasprzyk, Wiceprezes Fundacji Familylab, powstałej na bazie idei znanego duńskiego psychoterapeuty rodzinnego i pedagoga o światowej renomie - Jespera Juula.

Kurt Montgomery, Amerykanin od dziesięciu lat mieszkający w Polsce, przedstawił plan otwarcia Spark Academy - Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, opierających się na holistycznym sposobie nauczania, czyli łączeniu wielu aspektów nauki, oraz stosujących metody na podstawie najnowszej wiedzy o procesach uczenia się. Najważniejszą rolą tych szkół ma być zapewnienie miejsca, w którym uczniowie w bezpośredni sposób będą mogli rozwijać swoje pasje i zainteresowania oraz budować poczucie własnej wartości.

Konferencję wzbogaciła swoim wykładem również Marianna Kłosińska, Prezes Fundacji Bullerbyn, zajmującej się m.in. wspieraniem Warszawskiej Grupy Unschoolingowej, działającej w Warszawie i Świętochowie na zasadach szkoły demokratycznej. Wystąpienie kolejnego prelegenta, Prezesa Wydawnictwa Element Aleksandra Baja, dotyczyło idei Kena Robinsona, autora m.in. książek pod tytułem “Odkryj swój żywioł” i “Uchwycić żywioł”, w których opowiada o odnajdywaniu w sobie pasji i talentów. Aleksander Baj przetłumaczył i wydał te książki w Polsce.

Najwięcej emocji wzbudziła w słuchaczach opowieść ostatniego gościa Konferencji - Andre Sterna - człowieka, którego stopa nigdy nie przekroczyła progu szkoły. Z entuzjazmem i ogromną otwartością opowiadał o swojej edukacji, niczym nie różniącej się dla niego od zabawy. Andre uczył się indywidualnie; zna biegle pięć języków i posiada kilka zawodów. Jego rodzice pozostawili mu pełną swobodę przy wyborze tego, czego w danym momencie życia chciał się uczyć oraz zadbali o to, aby nikt nie przeszkadzał mu w chwilach skupienia nad daną dziedziną nauki, obojętnie jak długo zamierzał ją zgłębiać.

I_konferencja_swiadomej_edukacji

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.