Edukacja domowa – jak uzyskać zgodę na naukę w domu?

Edukacja domowa - jak uzyskać zgodę na naukę w domu

Nauka w szkole w każdym momencie może zmienić tryb na zdalny, co powoduje u dzieci niepewność, zwłaszcza, że uczniowie w każdym momencie mogą zostać skierowani na kwarantannę. Zmiana na tryb nauczania online może nastąpić w nieoczekiwanych momencie, a to może spowodować u uczniów duży stres. Niepewność co do tego jak będą wyglądały najbliższe dni może odbić się na nauce. Wielu rodziców nie chcąc narażać swoich dzieci na dodatkowy stres decyduje się na przejście na naukę w domu. Sprawdź na czym polega edukacja domowa.

Czym jest edukacja domowa?

Edukacja domowa to nauka, która w całości odbywa się w domu, a wszystkie obowiązki nauczyciela przejmuje rodzic. Jeśli czujesz się na siłach, aby uczyć się razem z dzieckiem w domu to będzie to dla Was najlepsze rozwiązanie. Jest to najbardziej odpowiednia forma nauki dla ciekawych świata dzieci, które lubią poznawać nowe rzeczy, ale niekoniecznie chcą siedzieć w ławce. Możecie też sami zdecydować ile czasu poświęcicie na poszczególne zagadnienie i poświęcić więcej czasu na tematy, które najbardziej interesują Twoje dziecko. Podczas takiej edukacji to ty decydujesz jak ma wyglądać zdobywanie nowej wiedzy.

Ostatnio w życie weszły nowe przepisy, które ułatwiają przejście na edukację domową. Teraz nie musisz już iść do poradni psychologiczno pedagogicznej w celu uzyskania opinii o dobrych i słabych stronach swojego dziecka. Dzięki liberalizacji przepisów dotyczących edukacji domowej, czas całej procedury skrócił się nawet o kilka tygodni. W tym artykule omówimy krok po kroku co musisz zrobić, aby uzyskać zgodę na edukację domową dla Twojego dziecka.

Jak uzyskać zgodę – edukacja domowa?

Decyzja – czy poradzę sobie sam z samodzielną nauką w domu?

Kluczową sprawą jest podjęcie decyzji czy jesteś w stanie podołać nowemu zadaniu. W tej sytuacji to Ty przejmiesz wszystkie obowiązki nauczyciela. Przede wszystkim musisz zaplanować sobie w jaki sposób będzie się odbywać nauka Twojego dziecka. Decyzja o nauczaniu domowym nie jest nieodwracalna. W każdym momencie możesz uznać, że powrót do szkoły będzie dla dziecka lepszy. Dziecko może wrócić do szkoły w dowolnym momencie roku szkolnego. Naukę w domu również można rozpocząć w dowolnym momencie roku szkolnego, nie musicie czekać na początek następnego roku. 

Znalezienie odpowiedniej szkoły

Mimo że dziecko będzie uczyło się w domu to i tak musicie współpracować ze szkołą, w której będą odbywały się egzaminy kwalifikacyjne. Najlepiej jeśli dowiesz się, która szkoła w Twoim mieście na pozytywny stosunek do tego typu edukacji. Istnieje wiele szkół, które wspierają rodziców w edukacji domowej i potrafią też stworzyć odpowiednią atmosferę, która pozwala uniknąć stresu podczas przeprowadzania egzaminów. Możesz też zapisać dziecko do szkoły rejonowej, ale może się zdarzyć, że dyrektor takiej placówki będzie miał negatywny stosunek do edukacji domowej. Lepiej uniknąć osoby, która będzie uważała, że w ten sposób robisz krzywdę swojemu dziecku. Zrób mały research przed wyborem szkoły.

Uzyskanie pozwolenia na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą

W tym celu musisz udać się do dyrektora szkoły, do której zapisane jest Twoje dziecko. Musisz wystosować wniosek o zezwolenie na edukację domową. Musisz dołączyć do niego: 

  •  oświadczenie rodziców o zapewnieniu dziecku odpowiednich warunków do nauki
  •  zobowiązanie rodziców do przystępowania w każdym roku szkolnym przez dziecko do egzaminów klasyfikacyjnych

Podstawa programowa – edukacja domowa

Ucząc swoje dziecko w domu musisz wiedzieć czego, według podstawy programowej, powinno nauczyć się ono w danym roku szkolnym. Forma w jakiej Twoje dziecko będzie zdobywało wiedzę nie jest w tym przypadku odgórnie narzucona. Możecie korzystać z podręcznika lub wypróbować jakąś inną formę przyswajania wiedzy (możecie np. wykorzystywać do tego gry i zabawy). 

W internecie znajdziesz bardzo dużo materiałów, które wspierają rodziców w prowadzeniu edukacji domowej. Najlepiej będzie jeśli rozplanujesz sobie tematy na cały rok, tak aby omówić wszystko i dobrze przygotować Twoje dziecko do egzaminu na koniec roku. Rozpisz tematy i zaplanuj w jaki sposób się tego nauczycie. Użyj do tego kart pracy lub gier, które sprawią, że nauka będzie dla dziecka dobrą zabawą. 

Przygotuj się i poszukaj w internecie innych rodziców, którzy również są domowymi nauczycielami i zapytaj w jaki sposób oni się uczą. W ten sposób zdobędziesz informacje u źródła i będziesz mógł wymieniać się z nimi materiałami do nauki. 

Przygotowaliśmy dla Was również kilka przykładów metod, które wspomagają naukę przez zabawę.

Cyferki dla dzieci

Cyferki dla dzieci to zbiór matematycznych gier dla maluchów, które nauczą ich liczyć w zakresie od 0 do 10. Nauka przez zabawę przynosi najlepsze efekty. 

Alfabet dla dzieci

Nauka alfabetu - edukacja domowa

Alfabet dla dzieci to gra, która pomoże Wam opanować pisanie i czytanie. Nauka pisania placem po kształtach literek, to bardzo dobry wstęp do dalszej nauki. W ten sposób dziecko oswaja się i zapamiętuje kształty poszczególnych liter.

123 Edukacja – bajki dla najmłodszych

Na kanale 123 Edukacja na YouTube znajdziecie bardzo dużo bajek edukacyjnych, które poruszają najróżniejsze tematy. Wybierz tę, która pasuje do zajęć, które przerabiacie. W ten sposób Twoje dziecko szybciej i na dłużej zapamięta rzeczy, o których się uczycie.

Nauka angielskiego – edukacja domowa

Nauka angielskiego - edukacja domowa

Oto zbiór materiałów do nauki języka angielskiego, znajdziecie tam wszystko od kart pracy do nauki słówek do gier edukacyjnych uczących matematyki, a w dodatku wszystko po angielsku!

Nauka pisania – szlaczki, cyfry, alfabet

Nauka pisania - szlaczki, cyfry, alfabet - edukacja domowa

Możesz również wydrukować, a następnie zalaminować powyższe karty pracy. Po tak zabezpieczonych kartach dziecko może wielokrotnie pisać zmazywalnym pisakiem. Dzięki temu nie trzeba drukować wielu egzemplarzy.

Post Author: Asia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *