Wartościowy prezent pod choinkę – książka
Baśnie Braci Grimm, Pchła Szachrajka, Przygody Koziołka Matołka, Tajemniczy Ogród. To pozycje, które znajdowały się w dziecięcych biblioteczkach większości ówczesnych rodziców. Dobrze jest dzielić się z dziećmi własnymi lekturami z okresu dzieciństwa. Warto również szukać nowych, nieznanych dotąd pozycji. Korzystając z okazji, że zbliżają się Mikołajki, postanowiliśmy podsunąć kilka pomysłów. Oto trzy propozycje wartościowych książek, w trzech przedziałach wiekowych:
Książki dla dzieci 3+:
„Zielony, żółty, rudy, brązowy…” Małgorzata Strzałkowska
Zbiór kilkunastu wierszyków, które w zabawny sposób odkrywają przed dzieckiem specyfikę kolorystyczną wszystkich czterech pór roku. Autorka w mistrzowski sposób posługuje się słowem, łamiąc przy tym najbardziej wprawione języki. Książka w 2003 roku zdobyła dwa wyróżnienia w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY. Jedno w kategorii literatury, a drugie dla Piotra Fąfrowicza, który wykonał wspaniałe ilustracje.
„A ja jestem Polak mały, moim krajem jest świat cały” Eliza Piotrowska
Obowiązkowa pozycja, zważając na obecny problem imigracji i braku tolerancji. Autorka, która przebywa na emigracji, podjęła się próby wytłumaczenia czym jest patriotyzm i ojczyzna w obliczu globalizacji. Prawdziwym patriotą jest ten, kto szanuje odmienne kultury i czerpie z nich dla siebie, „Ojczyzna to lustro, w którym odbija się twoja twarz”. Wszystko ujęte w ciepły i zabawny język, okraszone wspaniałymi ilustracjami.
„Bajka o szczęściu” Izabela Degórska, Aleksandra Kucharska-Cybuch
Znów poruszamy problem obecnych czasów – konsumpcjonizm. Autorki stworzyły wyjątkową historię, która klimatem przypomina opowieści Braci Grimm. Przemycając w niej taką oto puentę: pieniądze i przedmioty, które możesz sobie za nie kupić nie dają szczęścia. Osiągnąć je możesz tylko dzięki uporządkowanemu życiu i przyjaciołom (nawet jeśli są nimi zwierzęta). To bardzo wzruszająca opowieść o sensie prawdziwej przyjaźni.
Książki dla dzieci 6+:
„Tu jesteśmy. Kosmiczne wyprawy, wizje i eksperymenty” Aleksandra i Daniel Mizielińscy
Obserwując zainteresowania naszych maluchów, warto podsuwać im ciekawe pozycje, rozwijające ich upodobania. Twoje dziecko marzy o podróży w kosmos, a może zasypuje cię pytaniami o Słońce, Księżyc i Ziemię? Oto zbiór ogromnej wiedzy na temat kosmosu, ujęty w przystępny dla dzieci język. Wszystko uzupełnione pobudzającymi wyobraźnię ilustracjami. Książkę spokojnie można potraktować jako pierwszy nieoficjalny podręcznik do nauki o kosmosie.
„O wartościach, czyli rady nie od parady ” (I, II, III zbiór) Małgorzata Strzałkowska
Autorka już po raz 3 w zabawny sposób tłumaczy, które wartości są w życiu najważniejsze: prawda, odwaga, honor, sprawiedliwość, wolność, uczciwość, przyjaźń, pokój, zdrowie. Sama o swojej książce pisze tak: „…Życie czasem tak się gmatwa, tak się plącze, tak kotłuje, że nie wiemy już, co począć, bo pomysłów nam brakuje. I szukamy rozwiązania – mimo to, nie wiedzieć czemu, choć jest ono często proste, trudno na nie wpaść samemu. I dlatego Czytelnikom małym, średnim oraz dużym polecamy tę książeczkę – niech Wam dobrą radą służy! …”
„Mity dla dzieci” Grzegorz Kasdepke
I znów pozycja rozwijająca zainteresowania, a zarazem wprowadzająca w świat nauki. Grzegorz Kasdepke proponuje nam zbiór mitów starożytnej Grecji. Mity zawierają elementy edukacyjne, jednak do tej pory dostępne były jedynie dla starszych czytelników. Teraz również młodsze dzieci mogą poznawać tajemnice Olimpu, a tym samym dodać kolejną cegiełkę pod fundamenty swojej przyszłej edukacji.
Książki dla dzieci 11+:
„Wtorek godz. 15:00” Małgorzata Szyszko-Kondej
Lekka powieść poruszająca problemy dorastania. Nawet jeśli nie dotyczą one naszego dziecka, dzięki tej lekturze będzie mogło przyjrzeć się temu, jakie niebezpieczeństwa mogą na nie czekać. Autorka w rozsądny sposób porusza temat anoreksji, samobójstwa czy nietolerancji. Całość ujęta jest w bardzo ciekawą konstrukcję. Książka składa się z kilku niezależnych historii, a jedyne co je łączy to fakt, że wydarzyły się w tym samym czasie.
„Dziwny przypadek psa wieczorowa porą” Mark Haddon
Światowy bestseller, siedemnaście nagród literackich, inscenizacje teatralne od Londynu po Broadway. Główny bohater to Christopher, matematyczny geniusz, chory na Aspergera (odmiana autyzmu), 15-latek. Gdy dowiaduje się o morderstwie psa sąsiadki, postanawia rozwikłać mroczną zagadkę. Książka odkrywa przed czytelnikiem prawdy o miłości, marzeniach, przełamywaniu własnych słabości i ograniczeń. Uczy tolerancji i otwartości na odmienność ludzi. Wszystko napisane naprawdę lekkim i ciekawym piórem.
„Córka czarownic” Dorota Terakowska
Książka w 1994 roku została wpisana na Światową Listę im. H.Ch. Andersena, najlepszych książek świata dla dzieci i młodzieży. Wg. krytyków autorka dorównuje takim mistrzom jak Tolkien, czy Le Guin. Dojrzewanie przedstawia jako poznawanie świata i kształtowanie samego siebie. Książka nie tylko dla młodzieży. Fakt, iż została napisana w 1988 roku pozwala domniemywać, że to nie tylko fantastyka, ale może również polityczna metafora.
To tylko wycinek ogromnej mapy wartościowych książek. Rodzic ma w czym wybierać. Warto by prezenty były czymś więcej i niosły za sobą edukacyjną korzyść. Dlatego należy obserwować dzieci i pomagać im dobrze kształtować swoją drogę, również za pośrednictwem dobrej lektury. To jak? W tym roku: książki pod choinki!?
Marta Wujek
Dziennikarz (w czerwcu kończy kierunek Dziennikarstwo i Nowe Media w Collegium Civitas), pisała między innymi dla INNPoland.pl, NaTemat.pl, MamaDu.pl, magazynu Dialog, a obecnie dla Warszawskiej gazety Głos Mordoru. Zanim zajęła się pisaniem, związana była ze sceną kabaretową i teatralną. Absolwentka Krakowskich Szkół Artystycznych na wydziale Aktorskim. Niepoprawna miłośniczka psów.