Istnieje wiele metod nauki czytania. Wybierając najlepszą musimy pamiętać o tym, że najważniejszy jest efekt. Czyli to, że dziecko będzie czytało szybko i ze zrozumieniem. W Polsce najpopularniejsze są cztery metody nauki czytania: syntetyczne, analityczne, analityczno – syntetyczne i globalne. Każda z tych metod inaczej wpływa na rozwój mózgu, a co za tym idzie skuteczność nauki.
Metoda symultaniczno-sekwencyjna – metoda krakowska prof. J. Cieszyńskiej
Ta technika opiera się na metodzie sylabowej. Jest ona przeznaczona dla dzieci od 3 do 6 roku życia, które posiadają już podstawowe zdolności do myślenia analitycznego. Metoda ta polega na wprowadzaniu nauki czytania samogłosek i spółgłosek, a następnie sylab. Zaczyna się od tych prostych, dźwiękonaśladowczych, a następnie poznaniu następnych, bardziej złożonych. Celem jest nauka czytania przez składanie sylab w słowa. Metoda ta przynosi efekty stopniowo. Jest to jednak technika odtwórcza, która nie pozwala dziecku na samodzielne odkrywanie znaczenia wyrazów.
Czytanie dla rozwoju metodą Cudowne Dziecko dr A. Czerskiej
Jest to nauka czytania globalnego przeznaczona głównie dla dzieci od 0 do 7 lat. Ta metoda nauki czytania, powinna być stosowana jako pierwsza. Jeśli przed nią stosowaliście były inne, to efekt może być nieco osłabiony. Technika ta polega na tym, że pokazujemy dziecku całe wyrazy na osobnych kartkach. Zadaniem dziecka jest samodzielne rozszyfrowanie kodu literowego. Nagradzaj je za to książkami, które są w stanie przeczytać. Taka nauka wpływa pozytywnie na kreatywność, rozwija pamięć fotograficzną oraz inteligencję. Dziecko nie powtarza wyuczonych schematów, a samo musi je rozszyfrować. Jest to technika naturalna. Dziecko odszyfrowuje kod liter poprzez własne obserwacje. Efektywność tej metody jest jednak zależna od wielu czynników. Zależy ona przede wszystkim od zaangażowania rodzica i tego, czy pracuje z dzieckiem systematycznie. Nie każde dziecko uczy się tak samo. Jest to jedna z bardziej efektywnych metody nauki czytania
Nauka czytania metodą Domana
Polega ona na tym, że prezentuje się dziecku pojedyncze wyrazy. Pierwszego dnia prezentuje się dziecku trzy razy jeden zestaw pięciu wyrazów. Przerwy pomiędzy powtórkami powinny wynosić około pół godziny. Drugiego dnia powtarza się trzykrotnie prezentację pierwszego zestawu oraz trzykrotnie prezentuje się drugi zestaw. Trzeciego dnia dołącza się trzeci zestaw i od tej pory prezentuje się wszystkie trzy zestawy trzykrotnie w ciągu dnia. W tej metodzie bardzo ważne jest to, aby nie znudzić dziecka zbyt częstym powtarzaniem. Traktujcie to jako zabawę. Najlepiej gdy odbywa się to w domowej atmosferze i komfortowej przestrzeni.
Metoda dr. Ireny Majchrzak
Myślą przewodnią tej metody jest nauka przez zabawę. Według niej proces ten powinien zaczynać się od zaznajomienia dziecka z wyglądem graficznym jego własnego imienia. Pierwsze zadania rozpoczynają się od zabaw literami właśnie z imienia dziecka. Musicie policzyć wszystkie litery, ćwiczyć brzmienie poszczególnych głosek, kolorowanie liter, itp. Oprócz tego stwórzcie tzw. świat liter, na której muszą znajdować się wszystkie litery alfabetu (drukowane). Dziecko uczy się liter poprzez obserwację. Główną zaletą tej metody jest wykorzystywanie liter do zabawy. W ten sposób dziecko intuicyjnie odkrywa brzmienie i możliwe sposoby na wykorzystanie danej litery do tworzenia nowych słów.