Jak spędzić Sylwestra z dzieckiem?

sylwester z dzieckiem

5 pomysłów na sylwestrowe zabawy.

Konieczność spędzenia sylwestra z dzieckiem lub z dziećmi nie musi być przykrym obowiązkiem i gorszym scenariuszem. Wręcz przeciwnie, jeżeli wszystko dobrze zorganizujesz, rano z uśmiechem pobłażania na ustach będziesz wspominać świetną zabawę i współczuć tym, którzy w Nowy Rok wchodzą z bólem głowy.

Żeby jednak przyjemnie i wesoło spędzić sylwestrową noc z dziećmi, warto do tego dobrze się przygotować. Zostawcie sprzątanie i gotowanie, zachowujcie się tak, jakbyście wychodzili na bal. Atrakcje i przekąski przygotujcie zawczasu, by już nic nie zakłócało sylwestrowej zabawy.

Po pierwsze, zadbaj o dobre towarzystwo. To, że spędzacie wieczór z dzieckiem, nie musi oznaczać, że będziecie świętować sami. Najlepiej zaproście znajomych, którzy mają dzieci w podobnym wieku jak Wasze. Dzięki temu dzieci będą mogły się same ze sobą bawić, szczególnie te w wieku szkolnym czy przedszkolnym. A gdy maluchy zajmą się sobą, Wy będziecie mieli chociaż chwilę na odpoczynek.

Po drugie, jeżeli dzieci ma być kilkoro, pomyślcie o zatrudnieniu niani. Koszty możecie podzielić równo między wszystkie pary. Niania zajmie się zabawą z dziećmi, a gdy przyjdzie na to pora – położy je spać, podczas gdy Wy będziecie bawić się w sąsiednim pokoju. A w razie potrzeby zawsze będziecie blisko, kiedy trzeba będzie przytulić pociechę. Jeżeli nie chcecie korzystać z usług niani możecie też umówić się, że będziecie kolejno zajmować się dziećmi tak, by każdy miał chwilę wytchnienia.

Niezależnie od tego, czy świętujecie sami czy w gronie znajomych, postarajcie się by sylwestrowy wieczór był wyjątkowy, a w przygotowania zaangażujcie też dzieci. Zamówcie sobie coś wykwintnego na kolację lub przygotujcie specjalne smakołyki w domu. Mieszkanie ozdóbcie balonami i serpentynami albo specjalnie przygotowanymi w tym celu ozdobami. Ubierzcie się ładnie – Wy i dzieci. Sylwester to jedyna taka noc w roku, niech również najmłodsi poczują, że ta noc jest specjalna.

Wreszcie, po czwarte, pozwólcie dzieciom na nieco więcej niż na co dzień, ale ustalcie też wyraźne granice. Możecie na przykład umówić się z dziećmi, że będą mogły obejrzeć fajerwerki razem z dorosłymi, ale pójdą spać nie później niż o 1 w nocy. Pozwólcie zjeść więcej słodyczy niż zwykle albo obejrzeć więcej bajek, jednak zaznaczcie ile to „więcej” oznacza. Później, już w trakcie przyjęcia, łatwiej będzie Wam wyegzekwować ustalenia, które Wam i dziecku były znane już wcześniej.

5 pomysłów na Sylwestrowe zabawy z dzieckiem.

Poniżej znajdziecie listę zabaw z dziećmi, które będą odpowiednie na większe przyjęcia i zupełnie kameralne imprezy. Dobrym pomysłem jest przygotować kilka zabaw z wyprzedzeniem – jeżeli dzieci będą zajęte sobą i nie będą chciały się bawić, to nic straconego. Miejcie pod ręką kredki i kolorowanki, ulubione bajki i piosenki, jakieś wycinanki i inne zabawki dostosowane do wieku dzieci. Dzięki temu ilekroć usłyszycie „nudzi mi się…”, będziecie mieli przygotowany cały wachlarz możliwości.

Taniec.

Większość dzieci lubi muzykę i tańce, czemu by więc nie wykorzystać tego w ten najbardziej roztańczony wieczór w roku? Przygotuj playlistę z wyprzedzeniem, dodaj do niej skoczne piosenki dla dorosłych i ulubione hity Twojego malucha. Masz ochotę na kilka wolniejszych z mężem? Dodaj do listy również parę romantycznych ballad i pokaż dzieciom, jak tańczy się „przytulanego”; niech widzą, że rodzice też mają prawo do zabawy we dwoje!

Karaoke

Kolejna propozycja w klimatach muzycznych. Możecie zainstalować specjalny program do karaoke lub poszukać odpowiednich piosenek na Youtube. Najlepiej wybierzcie takie, których tekst dzieci znają dobrze, konieczność jednoczesnego czytania i śpiewania może okazać się dla nich jeszcze zbyt trudna.

Wspominki z zeszłego roku.

Żegnacie Stary Rok, może więc przypomnijcie sobie, co dokładnie robiliście? Przejrzyjcie zrobione w tym czasie zdjęcia, wspominajcie „kamienie milowe”, takie jak pierwszy stały ząb czy wspólne wakacje. Możesz przygotować też prosty quiz: „W jakiej miejscowości byliśmy na wakacjach?”, „Jaki tort jedliśmy z okazji urodzin Stasia?”, „Kto wpadł do wody w parku?”.

Skoro wspominki były, to może czas na myślenie o przyszłości?

Zaplanujcie, co chcielibyście robić w przyszłym roku, dokąd pojechać na wakacje, jakie rośliny zasadzić wiosną w ogrodzie, jak spędzać zwykłe, codzienne dni. Powiedz dzieciom o czekających ich w tym roku nowościach takich jak pierwsze pójście do szkoły/przedszkola i innych ważnych dla dziecka wydarzeniach. Zachęćcie dzieci do zrobienia prostych postanowień noworocznych, które później pomożecie im osiągnąć.

Przebieranki

Dzieci uwielbiają się przebierać. Nie musisz nawet kupować specjalnych strojów karnawałowych, wystarczy że pozwolicie im przymierzyć swoje ubrania. Dziewczynki z pewnością chętnie też umalują się kosmetykami mamy. Kiedy dzieci już się przebiorą, koniecznie zróbcie też zdjęcia. Zabawa w modeli i modelki to druga, równie fajna, część zabawy.

Kalina Czarnopolska

Mama, żona i zwolenniczka zdrowego trybu życia. Przygotowywanie zdrowych i smacznych wersji tradycyjnych dań to jej pasja, którą chciałaby dzielić z synkiem. Uważa macierzyństwo za najlepszą przygodę, która mogła ją w życiu spotkać.

Post Author: Kalina Czarnopolska