Przygotowania do świąt z dzieckiem

święta z dzieckiem

Święta to wyjątkowy czas, którego piękno i magię warto przekazywać dzieciom. W wielu domach odbywają się właśnie pierwsze przygotowania do świąt. Sporo jest rzeczy, w które możemy włączyć nasze dziecko, by nie czuło się przez ten czas odtrącone w wirze świątecznych obowiązków. Jak jednak to zrobić, by maluch czuł się zainteresowany? Co możemy mu zaproponować? Przedstawiamy sposoby na kreatywne przygotowania do świąt Bożego Narodzenia razem z dzieckiem.

TAK NIE RÓB, CZYLI NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANY BŁĄD

Najczęściej popełnianym przez rodziców błędem jest wyszukiwanie na siłę zabaw, którymi dziecko może zająć się samo. Wszystko to z wynika z dobrych chęci – zyskania chwili na zrealizowanie rzeczy do zrobienia i zapewnienia jednocześnie dziecku przez ten czas rozrywki. Niestety, zabawy te najczęściej ograniczają się do kolejnej bajki w telewizji lub gry na komputerze. Nie róbmy tego! Dziecko po jakimś czasie będzie starało się wzbudzić naszą uwagę, stając się niezwykle niegrzeczne.

DAJMY DZIECIOM POWÓD DO RADOŚCI

Święta to cudowny czas, który naprawdę warto, by nasze maluszki dobrze zapamiętały. Nie uczmy dzieci tego, że jest to stresujący okres, przepełniony bieganiną w kuchni i nerwowym szykowaniem domu. Nie dajmy im poczuć, że to czas, kiedy mama i tata nie mają dla nich czasu. Wręcz przeciwnie.

Nawet małe dziecko może dołączyć do naszych przygotowań świątecznych. Wystarczy, że przygotujemy mu do tego specjalne miejsce – czy to w kuchni, czy w salonie przy ubieraniu choinki. Dla dziecka może to być niezapomniana zabawa: pieczenie ciast razem z mamą, wieszanie bombek, wycinanie z kolorowego papieru ozdób świątecznych i wiele, wiele innych.

ETAP 1: SPRZĄTANIE

Najtrudniejszy etap przygotowań, który wymaga niezwykłej pomysłowości. Chyba zgodzimy się ze stwierdzeniem, że sprzątanie rzeczywiście ma prawo wydać się dziecku po prostu nudne. Co zrobić, by nam nie odmówiło?

Warto w takich momentach podejść do danej czynności z innej strony, opierając się nie o stwierdzenia „musisz posprzątać”, a o subtelne przekonanie dziecka do tego, że jest za daną czynność odpowiedzialne. Psychologowie potwierdzą, że dzieci lubią mieć na coś wpływ, lubią czuć się ważne i że coś zależy tylko od nich. Pewne poczucie obowiązku może dobrze na nie wpłynąć. Ważne jest jednak, by nie nadużywać tego i nie wymagać od dzieci czegoś, co będzie ponad ich siły. Wymagania powinny być adekwatne do wieku malca. Najlepiej by były to czynności, które nie trwają długo i nie są monotonne. Dzieci z pewnością poczują się dumne z tego, że robią „dorosłe” rzeczy i ratują święta przed brudnym dywanem. 🙂

Jednym z przykładów jest wspólne wycieranie kurzy. Ty zdejmujesz wszystko z półek, a Twój maluszek po wcześniejszym poinstruowaniu przez mamę, wzorowo przejeżdża ściereczką po meblach. Starsze dzieci mogą pozamiatać lub odkurzyć w pokoju. Szczególnie dobrze sprawdza się to w momencie, kiedy zaopatrzymy nasze dzieci we własny, zabawkowy zestaw do sprzątania.

ETAP 2: GOTOWANIE I PIECZENIE

Tu powinno być już łatwiej. Posługując się powyższymi wskazówkami, znów warto zwrócić uwagę na to, by dziecko mogło poczuć zadowolenie z samodzielnie wykonanej czynności. Pozwólmy mu wycinać foremkami ciasto na ciasteczka, formować kulki i tworzyć dowolne kształty, które trafią później do piekarnika. A kiedy ciasteczka zostaną już upieczone, możemy pozwolić na dekorowanie ich. Metod jest naprawdę wiele, zaczynając od kolorowych pisaków do ciast aż po tęczowe posypki i gotowe kuleczki do ozdoby.

W przypadku gotowania dzieci mogą myć warzywa przed tym, jak rodzice zabiorą się za ich krojenie. Podawać garnki z szafek, szukać odpowiednich przypraw w szufladzie, czytać przepisy i nadzorować, czy wszystko idzie zgodnie z planem.

Sprawdźmy, co nasze dziecko najchętniej będzie wykonywało, nie stawiając go jednocześnie w sytuacji wyboru. Pytając o pomoc „w czymś”, najczęściej otrzymamy pomoc w niczym. Dajmy dziecku „bojowe” zadanie do wykonania i obserwujmy, jaki jest tego efekt. Z pewnością znajdą się rzeczy, które robi z większym entuzjazmem.

ETAP 3: UBIERANIE CHOINKI

Dla dzieci, które chodzą już do przedszkola, wykonywanie dekoracji świątecznych nie jest nowością i prawdopodobnie z chęcią zabiorą się za wycinanie i kolorowanie ozdób. Dla mniejszego dziecka może być to problem, choć odpowiednie przygotowanie z pewnością może zdziałać cuda.

Przykładów jest kilka – lepienie z masy solnej i malowanie farbkami aniołków czy zwierzątek, klejenie łańcuchów na choinkę, tworzenie bombek z papieru.

Pamiętajmy, że największą radością dla dziecka będzie widok stworzonej dekoracji na choince! Nie zapomnijmy o tym, by stworzone przez maluchy cuda znalazły tam swoje miejsce i to szczególnie w ten wyjątkowy dzień, gdy nadejdzie moment Wigilii.

Kamila Wójcik

Pełna pozytywnej energii i pragnienia poznawania nowego. Studentka filologii polskiej o specjalizacji związanej z komunikacją społeczną. Podróżuje, dużo czyta, a jeszcze więcej pisze, wierzy w niemożliwe i cieszy z prostych rzeczy. Zakochana nie tylko w słowie, ale i w sile natury – stara się żyć w zgodzie z jej rytmem, co przekłada się na podejście do życia, sposób żywienia i dbałość o zdrowie. Marzy o zamieszkaniu na jednej z karaibskich wysp.

Zachęcamy także do zapoznana się z naszymi aplikacjami:

1.Choinka – Gry Świąteczne

2.Bałwan – Gry Świąteczne

Post Author: Kamila Wójcik