Wiele osób uważa, że wie jak zachowywać się nad wodą. Mimo tego, według policyjnych statystyk w 2018 roku odnotowano 545 przypadków utonięcia. Są to osoby w każdym wieku. Najczęściej toną jednak osoby powyżej 30 roku życia, dotyczy to aż 415 przypadków. Czy więc na pewno wiemy jak należy korzystać z uroków pięknej pogody? Zbliża się okres urlopowy, dlatego chcielibyśmy przypomnieć wam o kilku ważnych kwestiach.
Korzystanie z kąpieliska
Na początku zastanówmy się czy wiemy kiedy nie powinniśmy korzystać z kąpieliska. Bardzo niebezpieczna może okazać się zimna woda. Jeśli temperatura wynosi poniżej 14 stopni to wejście do niej może grozić zbyt dużym wychłodzeniem organizmu. Zalecana temperatura wynosi powyżej 18 stopni, a najlepsza to pomiędzy 22 – 25 stopni Celsjusza. Pierwszym objawem wychłodzenia są dreszcze. Czując, że tracimy temperaturę niezbędną do prawidłowego funkcjonowania, nasze ciało próbuje podnieść ją wymuszając ruch mięśni. Dreszcze to pierwszy sygnał, że należy poszukać miejsca, w którym będziemy mogli się ogrzać. W tym stadium wychłodzenie jest niewielkie. Wystarczające będzie znalezienie się w ciepłym miejscu, wysuszenie ciała oraz picie gorących płynów. Oczywiście nie powinniśmy też wchodzić do akwenów, gdy jesteśmy chorzy lub przemęczeni. Zadbajmy o bezpieczne wakacje z dziećmi.
123 Edukacja – dla najmłodszych
Dla dzieci, które również planują wybrać się z rodzicami nad morze albo jezioro, kanał 123 Edukacja przygotował na YouTube odcinek specjalny. Maluchy mogą w przyjemny sposób poznać zasady, których należy przestrzegać. Między innymi dowiedzą się czego nie należy robić, gdy wywieszona jest czerwona flaga oraz będą wiedziały jak wybierać odpowiednie miejsca do kąpieli i na co zwracać uwagę. Oczywiście, sami również powinniśmy je ostrzegać i pilnować. Musimy pamiętać, że skakanie w miejscach, których nie znamy, nie wiemy jaka jest głębokość lub co się znajduje na dnie jest zabronione. Takie sytuacje mogą skutkować złamaniem kości lub nawet śmiercią. Tak samo może skończyć się wypływanie na materacu lub w rękawkach daleko od brzegu. Materac lub koło ratunkowe mogą się w każdej chwili przebić, co jest bardzo groźne dla osoby, która nie potrafi pływać.
Pierwsza Pomoc
Pewność nad morzem lub jeziorem daje także znajomość pierwszej pomocy. Wyciągnięcie osoby topiącej się na brzeg to nie wszystko. W pierwszej kolejności musimy ułożyć poszkodowanego na plecach tak aby udrożnić drogi oddechowe. Następnie sprawdzamy oddech. Jeśli jest wyczuwalny to kładziemy ofiarę w pozycji bocznej ustalonej i wzywamy pomoc. Gdy poszkodowany nie oddycha należy jak najszybciej rozpocząć resuscytację oddechowo krążeniową. Jest to powtarzanie sekwencji. Najpierw wykonujemy 5 wdechów ratowniczych, a następnie 30 uciśnięć klatki piersiowej. Następnie powtarzamy bez przerwy do czasu przyjechania służb ratowniczych sekwencje 2 wdechy i 30 uciśnięć. Warto zawsze mieć przy sobie gumowe rękawiczki oraz specjalną maseczkę do przeprowadzania resuscytacji. Zajmują niewiele miejsca, a są to przedmioty, które sprawią, że podczas wykonywania akcji ratunkowej, nie zagrozi nam wymiana płynów ustrojowych z obcą osobą. Nie są one obowiązkowe, ale warto jest zawsze mieć je w torbie lub plecaku w przypadku konieczności udzielenia pierwszej pomocy.
Bezpieczne Kąpieliska
Polecamy wam pobrać naszą darmową aplikację, dzięki której będziecie mogli znaleźć bezpieczne kąpieliska w całej Polsce. Możecie sprawdzić, czy w waszej okolicy jest miejsce, w którym możecie popływać. Dodatkowo znajdziecie tam informacje o tym, jakie warunki panują na danym kąpielisku, jaki jest stan akwenu i jego temperatura. Sami również możecie wpisywać i czytać to co napisali inni. Możecie obejrzeć lub dodać zdjęcie. Możecie poinformować innych jeśli wiecie, że w pobliżu danego kąpieliska dzieję się coś fajnego. Dodatkowo wskazujemy miejsca, w których można wypożyczyć sprzęt pływający. Dostępne są też filmy o tym jak korzystać ze sprzętów, oraz na co zwrócić uwagę przy ich wypożyczeniu. Aplikacja jest dostępna za darmo na system Android i iOS.
Bardzo częstą przyczyną wypadków jest nieostrożne zachowanie oraz brawura. Te dwie sprawy bardzo często występują w stanie po spożyciu alkoholu. Nie wszyscy wiedzą, że pływając sprzętem mechanicznym pod wpływem, narażamy się na utratę prawa jazdy. Lepiej więc nie podejmować zbyt pochopnych decyzji. Jeśli wypiliśmy to nie prowadzimy żadnego sprzętu mechanicznego. To my, dorośli odpowiadamy za to, żeby dzieci mogły spokojnie spędzać czas podczas wakacji. Dlatego ważne jest zachowanie trzeźwego umysłu.
Życzymy wam wszystkim najlepszych wakacji. Pamiętajcie bądźcie ostrożni i dbajcie o siebie i innych. Bezpieczne wakacje z dziećmi sprawią wam wiele radości.