Kwiecień Miesiącem Świadomości Autyzmu

Kwiecień Miesiącem Świadomości Autyzmu

Każdy z nas jest inny. Niektóre różnice są widoczne na pierwszy rzut oka. Inne są mniej widoczne – na przykład autyzm, który jest różnicą w sposobie działania mózgu. Osoby z autyzmem wyrażają siebie w różny sposób. Niektórzy z nich nie mówią zbyt wiele, inni nie mówią wcale, a jeszcze inni mówią przez cały czas. Niektóre osoby z autyzmem mogą bardzo szybko opanowywać skomplikowane rzeczy, inne mogą mieć problemy z bardzo prostymi rzeczami. Każdy z nas jest inny, ale wszyscy tak samo zasługujemy na miłość i akceptację.

Kwiecień Miesiącem Świadomości Autyzmu

Kwiecień jest Miesiącem Świadomości Autyzmu. Miesiącem, który przyjął taką nazwę w celu zwiększenia powszechnej wiedzy na temat problemów, które napotykają osoby z tym zaburzeniem. W kwietniu wiele instytucji decyduje się na okazanie wsparcia osobom ze spektrum autyzmu i symbolicznie podświetlają swoje budynki na niebiesko. Nam również zależy na promowaniu empatii i zrozumienia dla odmiennych potrzeb osób ze spektrum autyzmu, aby po prostu świat był dla nich lepszy.

“Julian ma gorsze dni, czasem nam znika i ucieka na tę swoją odległą planetę. Ale jak już go złapiemy, wtedy każdy jego najmniejszy postęp daje nam więcej radości niż nasze największe sukcesy.

O moim dziecku z autyzmem mogę powiedzieć, że jest bardzo wrażliwy i docenia piękno otaczającego go świata. Kocha ludzi, zwierzątka i roślinki. Jest wszędobylski i czasem zbyt roztrzepany. Bywa zły i smutny i zawsze szczerze o tym mówi. Nie rozumie żartów, choć dla mnie jest najzabawniejszym chłopcem na świecie. Nie zawsze wystarcza mu słów, by nam o czymś opowiedzieć, ale kiedy damy mu odpowiednią ilość czasu, zawsze dotrze do celu.” – tak napisała na Instagramie mama Juliana – pięknego chłopca z Marsa.

 

Mity na temat autyzmu

Na temat autyzmu istnieje wiele szkodliwych mitów. Jednym z tych najpopularniejszych, jest stwierdzenie, że autyzm to choroba psychiczna. W rzeczywistości tak nie jest. Musimy pamiętać, że osoby ze spektrum nie są chore, one po prostu mają autyzm. Autyzm czyli zaburzenie rozwoju, które charakteryzuje się przede wszystkim trudnościami w nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji. Osoby ze spektrum autyzmu postrzegają świat inaczej niż my. Często nie potrafią odnaleźć się w skomplikowanym, pełnym bodźców świecie. Mają problemy z wyobrażeniem sobie tego, co myślą lub jakie emocje odczuwają inni. Autyzm sprawia im również trudności w uczeniu się i postrzeganiu otoczenia. W szkole muszą pracować dużo ciężej, aby wyniki były chociażby zbliżone do średnich. 

“Jeszcze rok temu, walczyłam o podstawy w szkole, aby moje dziecko nie odstawało, aby miało zapewnionego nauczyciela wspomagającego, aby tak po prostu akceptował i rozumiał siebie. W tym czasie zaszło wiele zmian m. in. zmiana szkoły, która wyszła nam na dobre. Szkoła, w której okazało się, że można wszystko, zaczynając od terapii, kończąc na ciekawym przekazaniu historii (…) Nie żałuję ani trochę, że podjęłam tę decyzję o przeniesieniu dziecka, czasem trzeba wybrać mniejsze zło i po prostu zaryzykować.” – mama uwielbiającego czytać książki asa.

Autyzm – co to jest?

Mimo autyzm spotyka 1 na 100 dzieci. Niewiele osób wie, że jest to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie. Ciągle wzrasta ilość osób diagnozowanych w tym kierunku, a co za tym idzie również wiedza o przyczynach, objawach i metodach terapii zaburzeń osób ze spektrum.

“Dzisiaj ani pewnie jutro nie będzie lekarstwa na autyzm, dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby osobom z autyzmem żyło się lepiej. Niestety świadomość społeczna w kwestii autyzmu jest w Polsce bardzo niska. Reakcje na odmienne zachowanie osób z autyzmem bywają okrutne i krzywdzące. Dziecko z autyzmem jest zazwyczaj oceniane jako źle wychowane, niegrzeczne, wręcz rozwydrzone. Nie bądźcie zieloni w temacie autyzmu bądźcie niebiescy! ???” – mama Maxa.

Spróbuj znaleźć coś co Cię zainteresuje i dowiedz się więcej o autyzmie. Potraktuj Światowy Miesiąc Świadomości Autyzmu na przykład jako pretekst do przeczytania książki na ten temat. I jeszcze raz: Nie bądźcie zieloni w temacie autyzmu, bądźcie niebiescy!

Ogromne podziękowania dla Mam, które pomogły nam w napisaniu tego artykułu. Jesteście super!

Post Author: Asia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *